Friday, February 4, 2011
Thursday, February 3, 2011
Check Your Email: CVS Coupon
If you have been wanting to get started CVS shopping, these are great to have to cut down your initial out of pocket expense before you earn your first Extra Bucks.
If you have not registered your CVS card yet, or if you do not have one, go here! Read more...
Reminder: Kroger Instant Win Game--Only 4 Days Left!
Has anyone had any luck? If so, what did you win? Read more...
Wednesday, February 2, 2011
Great New Coupons: Print Them now!
I have seen a ton of really good new coupons popping up tonight. Here are a few of them:
$1.25/1 Cinnamon Burst Cheerios
$1/1 Special K Oats and Honey
$1/1 Mission Tortillas (These are $0.99 w/in-ad coupon at Tom Thumb this week=FREE!)
$5/1 Zantac (these are $5.50 at Kroger as part of the Mega Sale, so $0.50!)
$2/1 Welch's Juice (I've not been able to get this page to load yet..high traffic.)
Also, just a reminder that it is a new month, so coupons.com will have a whole new set of coupons for you to pick from. There are tons of great ones available, so check them out before they reach their print limit!
Aldi Deals 2/2-2/8: Dallas Area
Tuesday, February 1, 2011
Buy With Me-Dallas Symphony Orchestra Deals
Check this out! Up to 78% off at Dallas Symphony Orchestra @BuyWithMe
If you want to visit the Dallas Symphony, there are plenty deals to choose from.

Powered by spinback Read more...
Monday, January 31, 2011
Kroger Trip 1/31
I *finally* made it to Kroger. However, I will be making another trip to Kroger before this sale ends next week. Why? They were out of quite a few items I wanted to get. I'm not surprised one bit, though. It was C.R.A.Z.Y. in there tonight. I suppose everyone had the same idea as I did, to get their shopping done before the rain tonight and then the freezing temperatures hit in the early morning hours. In fact, I barely beat the rain home. I was able to get the bulk of my shopping done, however.
Here is what I ended up with (my very OCD husband gets the photo credit--click to enlarge):
Initial Sale Price: $102.34
Sale Price After $25 Instant Savings For Buying 5 Sets of Mega Items: $77.34
Price After Coupons: $32.67
Price Paid After $25 Pharmacy Credit: $7.67 94% Savings
I will be going back after the weather clears looking for my Bar S hotdogs, and Krusteaz Pancake mix. I do not believe my store even carries the Honest Tea. I didn't even see a place where it had once been.
The cat treat that I bought were a surprise freebie. I knew they were included in the sale, but did not realize that they were $0.50 with the sale price. Sunday's paper (I do not recall which insert) contained $1/2 coupons for these Whisker Lickens cat treats, so I was able to restock on cat treats for FREE. =)
And yes, you may have noticed that one lonely random can of Del Monte corn. When all of my shopping was done, I had only 49 items in my basket, and that just does not work for a Mega Sale. You must make sure you have participating items in multiples of 10! I needed a cheap filler item, and it doesn't get much cheaper than $0.26!
Did you make it to Kroger this week? Let us know what you got and how much you saved in a comment. If you blogged about it, you can leave a link! Read more...
Tom Thumb Trip 1/31
I had planned to go to Kroger this morning, really I did. I even had my kids dressed, and then I remembered that there were some more coupons that I had not gathered yet. *sigh* This sale is a LOT of work...lol. Tom Thumb is closer to my house, though, and they had a few things that I wanted to get. The kids were ready to go somewhere, anywhere, so I gather up a few coupons and made an impromptu trip over to Tom Thumb. Here is what I came home with:
Total Sale Price: $ 34.52
Price Paid After Coupons: $16.45 75% Savings
Here is what I did (note: Tom Thumb will triple up to $0.39 and double $0.40-$0.50, but will do so for only 1 like coupon. The rest are redeemed at face value):
- First, I had a free coupon for the Uncrustables that was expiring today! I had not been able to find these at Kroger.
- The Nature Valley are on in-ad coupon for $1.77 (limit 6) I used some printable $0.50/1 and $1.00/2 (one $0.50/1 doubled) These are found in several places online, including bettycrocker.com and target.com. I paid an average of just $1.19/box. Not incredible, but we love these and have been out for a while.
- The Gushers are on in-ad coupon for $0.99. I used 3 $1/2 that were clipped from the back of the packaging last time I bought these. This made these $0.49 each. There are $0.50/2 from the 1/2 GM insert, and also on smartsource.com.
- The Skippy is on in-ad coupon for $1.49, and I used a $0.50/1 that doubled from Sunday's paper, and a $1/1 from a Superbowl coupon booklet that I picked up at Tom Thumb last week. I do not think the in ad coupon was working, however, and I do not think that the cashier punched it in correctly, so I think I was overcharged for this item, but their receipts are very hard to read. I should have paid only $0.49 each for them.
- The Select Harvest Soup (my favorite!) is just $0.99 each wyb 4. I used a $0.50/2 regular (which doubled) and a $1/2 Healthy Request variety and got them for just $0.49 each.
- The Kraft salad dressings are on sale for $1.50 (today is the last day!). I used 2 $1/2 from 1/23 SS.
Sunday, January 30, 2011
New Free Kindle Books
I finally get my computer back up and running, and I noticed a BUNCH of new FREE Kindle book downloads. I will highlight a few below. Remember that you do NOT have to have a Kindle to read these. You may pick your computer or cell phone platform here and download a free reading app.
CVS Trip: 1/30
I really was not feeling like going back out to CVS tonight after going to church this morning, Kroger to pick up my husband's meds and get my $25 grocery credit loaded to my card (haven't done my big Mega Sale shopping yet...I'm waiting for my free money), and Fiesta to grab lettuce tomatoes and cheese to go with our hamburgers. Yes, I had to pay for cheese because I haven't gone to Kroger yet. =(
But, I knew my $5/$25 coupon was expiring tonight, as well as a $10 off Physicians formula that had printed on a receipt a while back, and it when perfectly with the $7 ECBs back on a $10 Physicians Formula purchase deal this week. They actually had a lot of Physicians formula on clearance 75% off, but after speaking with the manager, I discovered that the clearanced items would not produce extra bucks, so I opted for one priced at $13.99 instead. I also grabbed one marked down to $2.75 just because I wanted to try it ;)
I was glad to see that the Coke deal was still going on this week, because I never made it there last week to get any. I did have to improvise a little bit because the shelves were nearly bare. Here is what I came home with this time. It was a bit of a splurge over what I normally spend, and the Cokes are a real treat for us, because I almost never get them. I spent quite a bit, but I just keep telling myself that I spent less than what the Coke's should have cost, and I got money back. =)
Total Sale Price: $53.21
Price After Coupons: $30.22
Price After $17 ECBs from last trip and tax: $14.31 AND I got back $19 in ECBs. 82% Savings.
Read more...
Thursday, January 27, 2011
Another Coupon For The Kroger Sale: Nestle Toll House
Kroger Mega Sale: Free and Cheap Items
Before I begin listing out all these great deals, let me preface this by saying that these may or may not be the case where you are. Anytime I am planning a Kroger trip, I always head over and check out the current Kroger coupon match-ups at Savings Lifestyle. Amber does the store match-ups there, and she does an *amazing* job on them, so you should totally check that out. I always find at least a couple things that I missed. ;) Tonight I was over there comparing what I already knew about, and I noticed that several of the items are priced higher at her stores over in Kentucky than at my stores in the Dallas area. Many Kroger stores also differ in the way that they double or triple coupons, so if a deal I give involved doubling or tripling, you must check your stores policy on that.
Without further ado....
The prices I am listing before coupons are assuming qualifying items are bought in multiples of ten and already has the savings factored in (an extra $0.50 off the sale price of each item):
- Kraft Singles -- With Sale $0.99-- Use $1/1 coupon = FREE
- Del-Monte Canned Vegetables --With Sale $0.26--No coupon, but $0.26!!
- Rotel---With Sale $0.42! -- There is some buzz about a $0.30/1 coupon from last Sunday (I didn't get it though), and there was a B3G1 free in last month's All You magazine.
- Bar-S Franks With Sale $0.89--Use $1/1 from facebook = FREE to $0.11 moneymaker
- Honest Tea Single Serve --With Sale $0.75--Use $0.50/1 (doubles) = FREE to $0.25 moneymaker
- Hunt's Tomatoes --With Sale $0.45--Use $0.45/3 from 1/23 SS (doubles)= $0.45/3 or $0.15 each!
- Krusteaz Pancake/Cookie Mix--With Sale $1.49 --use $0.50/1 from 12/5 SS (doubles) = $0.49/box
A Couple Facebook Offers: Cheap Lunchmeat and Free Hotdogs
If you have been following me on facebook, then you may have seen these already because I shared them directly on my wall. But these are sure great deals, I wants to make sure you didn't miss out.
Oscar Mayer: Under the "Good Mood" tab. Click on "Let's get started!" Share a good deed, and you will be able to print a $2/1 Carving Board Meats coupon. If you live near a Target, there is also a Target store coupon for this product that can be stacked for a great deal. I believe the value was $0.75/1 but I've already printed it and it doesn't show up for me anymore. I do not know what these cost at Target, but a $2.75 savings on one has got to be a good deal.
Bar-S: Click the idea challenge. Go through the game and get points. (I'm not exactly sure how I got them, but I clicked the prize vault and got 10 points). You need 10 points to redeem for a $1/1 coupon for any Bar-S product. It was sent immediately to my email. These are included in the Mega Sale at Kroger this week. Buy these for $1.39, and 9 other products included in the sale and $5 is deducted from your total, making these just $0.89. Using this coupon will make them free, possibly even an $0.11 moneymaker!
Anyone know of any more current facebook offers? Make a comment so we can all check them out!
Check Your Email: CVS Coupon
Monday, January 24, 2011
Free Book: Dads and Daughters
Family talk is offering a free copy of Dads and Daughters by James Dobson. I just ordered one of these for my husband. Go here to request yours!
Read more...New Instant Win Game at Kroger.com: Free Products
Here is a list of items that will be included in the sale. Our new sale cycle will not start until Wednesday, so I do not yet know prices, but we can begin digging out coupons for this one! Read more...
New Tabasco Printable
I am not a big hot sauce fan, myself, so if you are like me you may want to give the green bottle a try. It uses milder jalepeno peppers and has a very good flavor. There is also a garlic variety that my husband loves. Read more...
Saturday, January 22, 2011
Sunday Coupon Preview 1/23
A few things that jumped out at me were Huggies, BOGO dog treats, and Kraft salad dressing.
Hope everyone is having a great weekend! Read more...
Friday, January 21, 2011
CVS Trip 1/21
I made a trip to CVS tonight to do the Pepsi deal (buy $20 worth and get $10 ECBs)...actually I was not interested in Pepsi at all, but Starbucks. ;) I intended to get 4 packs of Mocha Frappuccino at $4.99 each and throw in a Gatorade to push it over $20. I had to improvise a bit when I got there because they had not gotten any more in on their truck today. They had two on the shelf, and a vanilla. I do not care for that flavor, but I bought it anyway because my husband will drink it and they were out of pretty much everything else pertaining to the sale. Plus, I had 3 $1/1 coupons from 11/21 SS. I picked up a Lipton tea and went to grab a couple Gatorade, but noticed that Sobe were part of the deal also (listed, but not pictured) and I had two free coupons for those, so I grabbed that instead.
I had heard several reports of a deal on Chestal Cough Syrup (unadvertised--adult version only) $5 get back $5 ECBs--I had a $1.50/1 older coupon--made it $1.50 MONEYMAKER after ECBs. I could not find what insert it originally came from, but apparently there will be another on Sunday!
I had also heard about the Vicks Sinex cold medicine being part of the Dayquil deal for $4.99 and get back $1 ECB (there was a $4/1 Sinex in the 12/26 PG --made it $0.99 OOP and FREE after ECBs). Both of these deals worked nicely for me.
I also grabbed a Listerine Zero $3.79 get $1 ECB with a $2/1 printable from coupons.com -- made it $0.79 after ECBs.
Here is what I came home with:
Total Sale Price: $33.75
Total After Coupons: $21.25
Price Paid After $15.89 ECBs from last trip and tax: $5.36 (88% Savings!!) AND I got back $17 ECBs!
Did any of you make it to CVS this week? If so, what did you get? If you blogged about it, feel free to leave a link! =) Read more...
Shopping Trip 1/21--Albertson's and Kroger
I don't often attempt shopping with coupons with both of my girls in tow, especially not at two stores. I must have been feeling pretty brave today, or at least really desperate to get out of the house. I had planned only to go to Kroger, but then a few things caught my eye in the Albertson's ad as well, and the stores are two blocks from each other, so I thought that it just made sense to stop by both while I was out.
Here is what I grabbed from Albertsons:
- 2 Best Life Buttery Spread (I was dissappointed that they only had one tub on the shelf) $0.99--used 2 $1/1 from 1/2 SS--FREE
- 4 Dawn $1.00 each--used 4 $0.25/1 from 12/26 P&G (tripled)---$0.25 each
- 1 Ivory $1.00 used 1 $0.25/1 from 1/16 P&G (tripled)---$0.25
- 2 Spaghettios $1.00 each, used $0.40/2 from 12/12 SS (doubled)---$0.60 each
- 2 Finish on sale (unadvertised!!) $3.50--used 2 $2.25/1 from 1/2 RP--$1.25 each
- Kroger had the Best Life for $1 also (unadvertised) so I used my remaining 4 $1/1 coupons=FREE!
- Colgate $1--used 5 $0.50/1 from 1/2 SS (doubled)=FREE! ***(If you want to get these hurry!!! They expire tomorrow!!!)***
- Carmex $1--used $0.30/1 from 11/7 SS (tripled)= $0.10 each.
- Yakisoba $0.88 (shelf said $0.99 but they rang up on sale)--used $0.50/1 from 1/2 SS (doubled to .88)=FREE! I know these aren't the healthiest thing, but my husband likes them and keeps them at school with him. Sometimes he gives them to his students if he sees they don't have a lunch, so that's a great thing to use coupons for!!
- Bird's Eye Steam Fresh $1--Used 3 $0.50/1 printables (from facebook--no longer available) and 2 $0.50/2 from....well I can't find what insert they were from.....all doubled so they were FREE (3)- $0.50 (4). All said I got 7 for $2 or $0.29/ pack.
- Campbell's Soups $1. Bought 12--used 6 $0.40/2 from 1/2 SS and 12/12 SS (all doubled)=$0.60
- Grands Biscuits (8ct) $1. Bought 6--Used 3 $0.30/2 printables (all tripled) = $0.55 each (that's less that 7 cents per biscuit!)
- I also found a pack of soup bones marked down for $0.98 and I plan to make a soup soon. Score!
Are You A Vocalpoint Member?
I just checked my email, and I had a message from Vocalpoint.com. It said that they had not heard from me in a while and asked me to verify that I was still interested. I find this strange because I check out every newsletter they send me for samples and coupons! This is a P&G opinion community for women. It seems to me that they are attempting to cull some of their members by seeing who is really paying attention. If you are a member, make sure you check if you got the same email. This is a great program for freebies and coupons, so you certainly wouldn't want to have your account cancelled because you missed seeing a short email message. ;)
If you aren't a member, click the link. I love it!
Thursday, January 20, 2011
Reminder: Friday is Mega Swagbucks Day, Plus A Few Tips
If you do not yet have a Swagbucks account, you may register here.
If you have already registered with swagbucks and never use it, I thought I would share a few insights with you. First of all, I was just like that. I registered with Swagbucks the first time I heard about it, and then promptly forgot all about it. I must have not returned or ever used it for at least a year! Then one day I was chatting with a friend of mine (Hi, Tracy!) who told me how great the site was. Well, after that I went and tried to register again, only to be told that I already had an account. Now, I think back to all the Swagbucks I could have made! Maybe you signed up after seeing my post about how I used Swagbucks to pay for all of my kids' Christmas presents (if not, click through and check it out!), but you haven't been using Swagbucks for your searches. If so, then this post is for you!
I think that the main thing that stopped me from using Swagbucks was that I did not really understand how it worked. Perhaps at that time, they also did not have all the nice features they have today. I'm not sure about that. I was under the impression that the only way you could earn points was to go to their page first everytime you wanted to conduct a search, and certainly that is one way to do it! I just didn't have the time, or never thought to do that. I think that is the main thing that hinders people from using Swagbucks more than they do. For this reason I wanted to offer a couple of tips that I have learned that make searching using Swagbucks a lot easier.
- If you use Internet Explorer, download the toolbar! I do not think this was an option when I first signed up. This toolbar puts a search box right at the top of your window. Just type your search in the box and you are done. The toolbar also now awards you at least 1 Swagbuck each day, and sometimes as many as 3. That's at least 365 FREE points a year! Plus, there is a message icon on the toolbar. Sometimes the messages contain special Swagcodes that are only available on the toolbar.
- If you use Google Chrome (I recently switched to this browser from Internet Explorer), the browser bar at the top is optimized for Swagbucks. I did not have to do anything special to make this work. Whenever you begin typing, a list will drop down. One of the options will say "Swag Bucks Customized Web Search" next to it. Arrow down to this option, and you are using Swagbucks to search. Simple as that.
- "Search" for the websites you are going to! You do not have to be "searching" for something to search. You can know exactly where you want to go. I cannot even tell you how many times I have won Swagbucks for typing in "facebook"or something of the sort. If you do not already do this, this can make a huge difference! Think about how many webpages you visit in a day!
- Refer your friends! When they win, you win! ;)
- When you see a post that there is a Swagcode, go find it! There is a box on the swagbucks homepage to paste these in, and then press the "gimme" button, and voila! Free points. Usually these are pretty straightforward in a post on their blog, but sometimes they make it a little harder and send you on a hunt. Don't kill yourself trying to find them if they are not in plain view, you know unless you just have a ton of time to kill and you are bored. ;) Also, never post a code you find. They will block your account. You can only hint at where to find it.
- Explore the website! There are surveys you may qualify to take, special daily offers that are always changing, and partner offers that you can earn Swagbucks for signing up. They may be things you were already planning on doing.
- Shop through Swagbucks! This is new, and dagnabbit I keep forgetting about it every time I buy something online! I could have had 60 points from buying my girls Christmas dresses from Kohl's. =/
- Print coupons from Swagbucks. This is new also, and you only get the points after the coupons are redeemed. It is very hard to keep track of since the coupons look just like the coupons you print from coupons.com, but I will let you know if I notice that I have been credited for them.
$1/1 Kraft 2% Singles Coupon
Thanks, Frugal Living and Having Fun Read more...
Wednesday, January 19, 2011
Free Sample of Cover Girl
Walmart.com is currently offering a free sample of Cover Girl NatureLuxe Foundation. Go here to request yours now.
Read more...Aldi Produce Deals 1/19-1/25 (Dallas Area)
- Pears $0.60/lb (sold in 2lb bags for $1.19)
- Texas Grapefruit $0.25 each
- California Navel Oranges $0.35/lb (sold in 4lb. bags for $1.39)
- Apples $0.50/lb (sold in 3lb. bags for $1.49)----GREAT! My kid just ate our last one!! =)
- Gold Pineapple $1.29 each
Also, I have a question for you guys. I know produce deals can vary greatly by region. If you have an Aldi store nearby, can you tell us where you are and what things are selling for there. Just to satisfy my curiosity. ;) Read more...
New Fruit 2 Day Coupon
$1 Off Pampers Thick Care By Mail
Free Sample of Beneful Incredibites
Go here to request a free sample of Beneful Incredibites from Walmart. Your dog will thank you (or so they say =P). If you do not have a dog, this would be a great freebie to donate to a shelter. Walmart samples usually get shipped pretty fast, too!
Read more...Free Jello Jigglers Football Mold
Thanks, Pays 2 Save Read more...
Would You Like To Be A Purex Insider?
Thanks, Faithful Provisions Read more...
BuyWithMe: A Tasty Scoop of Americana
Check this out! 50% off at Choo Choo's Creamery @BuyWithMe
This place is in Keller, TX. It is kind of far from me, but it sounds like a good treat if you live nearby!

Powered by spinback Read more...
Tuesday, January 18, 2011
Buy With Me: Dallas Deal--Seasonal Seeds Delivered to Your Door Monthly
Check this out! 50% off at Mike the Gardener Enterprises @BuyWithMe
$12 for garden seeds delivered to your door monthly for 1 year! If you garden you may want to check this out!

Powered by spinback Read more...
New E-Coupons Available
There are a bunch of new e-coupons available to load onto your shopper cards today!
New Nestle Toll House Coupon
Monday, January 17, 2011
New: Coupons on Walmart.com!?!
Personally, I do not shop at Wal-Mart anymore. I don't have anything against the place. My mother has worked there since I was two years old, and in a smaller town it was fine. Here near Dallas, it is always a mad house and stresses me out more than it saves me money. Plus, they just opened an Aldi across the street, so that's where I've been going!
But, getting back to these coupons...I have a few positive things to say:
1) The fact that you found them on Wal-Mart.com seems like a valid enough argument to get the stores to accept them.
2) They are manufacturer's coupons and have no mention of Wal-Mart on them whatsoever, so you can use them anywhere! Just think of it as another non-store specific coupon resource.
There is one negative thing I would like to note, though. Unlike Target.com's coupon page, which prints out three per page like coupons.com does, this site takes you to individual bricks links for each coupon. You have to go back to the page and click each one separately. They print out one coupon per page and most have an advertisement below the coupon which is a huge waste of paper and ink and time.
Hopefully for those of you who have had trouble with Wal-Mart, this means that they are going to be getting a bit more coupon friendly. If not, you can always take them elsewhere. ;)
I will add this page to my list of printable coupon sites, so you can always be able to have easy access to it.
I'd like to know your thoughts on this. Have you had trouble using coupons at Wal-Mart? What do you think this means? Read more...
Free Test Prep E-books
Amazon Kindle is offering a TON of free Kaplan test prep e-books right now. This is a great opportunity if you or someone you know is getting ready for college or a graduate program. There are many tests available, and rumor has it that this is the last day they will be free, so hurry over here and take a look at what's available.
Read more...Saturday, January 15, 2011
Sunday Coupon Preview: 1/16
I am most excited about the $1/1 Celestial Seasonings coupon. I love that stuff.
You can take a look at everything you can expect here. Read more...
Wednesday, January 12, 2011
Tom Thumb Trip 1/12
I made a quick trip out with my mother this evening. I had hoped to show her how CVS shopping worked, but the store was all out of everything I went for. =(
After that, however, we headed over to Tom Thumb. They are having a great sale on juices this week:
There were V-8 coupons in the 1/2 Smartsource.
There were Welch's coupons in the 12/12 Smartsource, and also on Coupons.com. *The Essentials variety was not included.*
I had been saving up my juice coupons for a sale, and I had run completely out of juice, so at this price I stocked up for quite a while!
Shelf Price: $52.08
Sale Price: $23.88
Price Paid After Coupons and Tax: $12.45 76% Savings Read more...
Friday, January 7, 2011
CVS Trip 1/7
Well, they let my husband come home from the hospital today, but we still aren't done with this whole ordeal. He still has three outpatient tests being done next week to determine how to treat him, but at least he's back home. I had to go to CVS to pick up some meds for him today, so I decided to put together a second shopping trip like I told you all I had wanted to do. I was happy to be able to, because I was pretty sure I was going to have to miss out after all of this hospital nonsense.
Here is what I came home with this trip:
Total Sale Price: $36.29
Price After Coupons (including a $5/$30 that I got by email) and $11 ECBs from last trip: $4.29 --93% savings--and I received $15 ECBs.
Here is the breakdown of how I did it:
4 Special K @ 3.34 each---used 2 BOGO Free printables *Get $4 ECB wyb 3
4 Excedrin @ $4.79-$5.69 --used Free Excedrin/$3.50 Excedrin PM and a $2.50/1 from 12/5 *Get $10 ECB wyb $20 worth
Huggies @ $8.99 *Get $1 ECB (I did not know I was going to buy this, so I did not bring a coupon =(...)
2 Xtra @ $1.99--used 2 $1/1 printables (no longer available) Read more...
Monday, January 3, 2011
New Coupons and E-Coupons
Well, it is a new year, and also a new month, so there are tons of new coupons available. I sincerely hope you got your newspaper yesterday, because the 5 inserts it contained has some pretty awesome coupons in them. If you didn't get one, get to store and try to track *at least* one down. If you can't find one, though, that's ok! There are plenty of new coupons out there online.
There are new e-coupons available to load onto your shopper cards at both shortcuts.com and cellfire.com.
There are also new printables at coupons.com and redplum.com and smartsource.com.
If you are just starting couponing this is an amazing time to start because there are soooo many new coupons available you can build up your collection very quickly! Good luck saving as much as you can in the new year! Read more...















































